Vad gör man som inbiten spelnörd nÀr spel slutar vara lockande? NÀr det trots en dignande spelhylla och allt fler slÀpp av nya spel faktiskt inte alls lockar att dyka in i en virtuell vÀrld och spendera tid?
Jag skrev för ett par mĂ„nader sedan ett blogginlĂ€gg pĂ„ min egen blogg â âspel istĂ€llet för psykofarmakaâ. Jag tĂ€nkte ta tillfĂ€llet i akt att uppdatera, revidera och expandera pĂ„ det Ă€mnet. Och med er hjĂ€lp kanske komma fram till en lösning hur jag botar att spel inte alls kĂ€nns lika lockande som för ett Ă„r sedan.
Thomas Arnroth och Ă
sa Roos/Discordia har var för sig skrivit lĂ„nga, insiktsfulla inlĂ€gg om spels terapeutiska vĂ€rde nĂ€r livet kĂ€nns svĂ„rt, tomt och alldeles för hĂ„rt. Jag tĂ€nker inte repetera deras ord i nĂ„gon större utstrĂ€ckning, utan nöjer mig med att rekommendera tvĂ„ krönikor av Thomas och Ă
sa . BĂ„da behandlar vĂ€l Ă€mnet spel som ganska allvarlig eskapism â antingen för verklighetsflykt eller som terapi.
Jag befann mig sjĂ€lv för ett halvĂ„r sedan i en situation som jag inte riktigt kunde hantera, och reflekterade vid tillfĂ€llet inte sjĂ€lv över hur jag anvĂ€nde spel i de syftena. Jag behövde en paus â bĂ„de frĂ„n hjĂ€rnan, stress, verkligen men allra frĂ€mst â frĂ„n mig sjĂ€lv. Jag kĂ€nner inte till hur vare sig Ă sas eller Thomas situationer var vid tillfĂ€llena de skrev sina bloggposter â men kan vĂ€ldigt vĂ€l kĂ€nna igen mig sjĂ€lv i bĂ„das texter. Ibland alldeles för vĂ€l.
Lite bakgrund för de som inte vet vem jag Àr (hej, 97 procent av er).
Ett förhĂ„llande som varat en tredjedel av mitt liv gick i kras. Det var egentligen inte sĂ„ dramatiskt som det lĂ„ter, det var under relativt ordnade former och ett nĂ„gorlunda gemensamt beslut. Men förĂ€ndringar av den magnituden har Ă€ndĂ„ en tendens att stĂ€lla till det i huvudet en del. Rent praktiska detaljer var bara tidskrĂ€vande att pyssla med â nya boenden, packning och flyttbestyr. Och den plötsliga ensamheten. Den stora ensamheten och givetvis, fruktan inför framtiden.
NÀr Grand Theft Auto 5 kom ut dök jag gladeligen in i det. Men jag kunde inte riktigt uppskatta det, och det tog en rÀtt bra stund innan jag förstod varför. Med facit i hand gav det mig ingen direkt verklighetsflykt. Visst, de situationer och karaktÀrer spelet skildrar Àr rÀtt lÄngt ifrÄn mig eller min vardag, men det fanns tillrÀckligt med vardagsmoment i spelet för att faktiskt stressa mig mer istÀllet för att erbjuda avkoppling. KaraktÀrernas konstant ringande och vibrerande mobiltelefoner drog mig direkt ut ur spelets illusion av fantasivÀrld, till exempel.
Det enda spel jag faktiskt kunde spela, under en ganska lÄng period, med humöret nÄgorlunda intakt var nÄgot sÄ mÀrkligt som Dark Souls (och sedermera Àven uppföljaren).
Det har vĂ€l i sig sin förklaring. Dark Souls fick agera min konstant under en lĂ„ng tid (hej, obskyr Lost-referens). Anledningarna Ă€r faktiskt ganska enkla, snudd pĂ„ banala. Jag hade vid tillfĂ€llet spelat det sĂ„ pass mycket att det aldrig kĂ€ndes oförutsĂ€gbart. Det kunde inte erbjuda nĂ„gra otĂ€cka överraskningar â jag kĂ€nde till det innan och utan. Men, det krĂ€vde fortfarande min fulla koncentration för att ta mig igenom. Att halvhjĂ€rtat försöka spela Souls-spelen Ă€r att be om smĂ€rta. Ett ögonblicks förlorad fokus betyder död, som de flesta kanske redan vet.
Men, trots att jag kÀnde spelet innan och utan gav det mig fortfarande kÀnslan av att lyckas med nÄgot. Att jag faktiskt kan nÄgot. Att jag gör nÄgot som har mening. En kÀnsla av meningsfullhet. NÀr allt annat stormade, och dÄ inte bara vÀdret utanför, var det vÀrt en hel del.
Det borde, i teorin, betyda att jag inte behöver den mentala kryckan lĂ€ngre. Men det kĂ€nns ocksĂ„ lite tomt â som att jag saknar nĂ„gonting. Spel har Ă€ndĂ„ varit en vĂ€ldigt stor passion och hobby â och jag fasar lite över att jag lyckats överdosera eller tappa bort den. Men huvudsakligen har det kĂ€nts meningslöst. Jag har nog inte haft ro nog att sĂ€tta mig ner med nĂ„gonting nytt, okĂ€nt eller oförutsĂ€gbart.
Till viss del beror det pÄ att verkligheten, som den har en tendens att göra, kom ikapp mig. Jag unnade mig ett par dagar ledigt kring valborg och besökte en liten, intim industri/noise-musikfestival. Musik vars huvudsakliga effekt, pÄ grund av dess brutalitet, Àr att helt och hÄllet rensa huvudet. Det gÄr helt enkelt inte att göra nÄgot annat Àn att avnjuta musiken, oljuden och slÀppa allt. Det var en skön paus. Men alla pauser fÄr sitt slut, och kÀnslan nÀr ett halvÄrs, eller ett par Ärs bortstuvade minnen och kÀnslor kom rusande in pÄ ett expresstÄg bröt mig nÀstan helt.
Jag retarderade nog ett par steg nedÄt pÄ Maslows behovsstege. Visste inte riktigt lÀngre vem jag var, vad jag ville eller hur jag skulle nÄ dit. Att unna sig eskapism nÀr det Àr oklart vad det Àr som flys ifrÄn kÀndes poÀnglöst. SÄ, dÀr och dÄ fick processen av att bygga upp sig sjÀlv pÄ nytt pÄbörjas. Och tv-spel fick inte riktigt plats i den processen. All mental energi gick Ät till att konstruera nya vÀggar, murar och fasader. Och att lÀra sig komma underfund med omvÀrlden, sjÀlvet och allt dÀromkring.
Jag har under vÄren försökt ge mig pÄ nya spel, men det har alltid tagit emot och jag har tappat intresset för det aktuella spelet efter bara nÄgon timme och lagt tillbaks det pÄ hyllan. Eller, i vissa fall, faktiskt genuint stÀngt av konsolen mitt under spelande i ren vrede. Jag vet inte riktigt om det Àr spelen det Àr fel pÄ, eller om det Àr mig.
Jag har dock lyckats Ă„terbesöka ett par gamla spel, men det Ă€r med blandade kĂ€nslor. Final Fantasy X lyckades jag ta mig igenom, men det bar samtidigt med sig minnen av en tid som var â dĂ„ spelet slĂ€pptes strax efter att det krackelerade förhĂ„llandet började. Och jag minns hur mycket skĂ€llsord som riktades mot mig dĂ„ för att jag hellre spelade det istĂ€llet för att umgĂ„s. Jag vĂ„gar inte riktigt tĂ€nka pĂ„ hur mĂ„nga spel jag inte kommer kunna spela om inom en överskĂ„dlig framtid pĂ„ grund av liknande associationer.
Den senaste mÄnaden har lusten till spel sakta börjat komma krypande tillbaks. Jag ÄterupptÀcker Skyrim samtidigt som jag Äterupplever Vivis sorgliga saga i Final Fantasy IX. Skyrim lockar mest för att det fÄr agera ett sÀkrare substitut för min vilja att Äter utforska vÀrlden utanför lÀgenheten fast frÄn min soffas varma famn.
Jag borde kanske lĂ€gga det pĂ„ hyllan och faktiskt ge mig ut i den verkligheten, men jag vĂ„gar inte riktigt Ă€n. IstĂ€llet försöker jag medla mellan Stormcloaks och Nords och utforska alla dess gravvalv. Och, det enda ânyareâ jag har haft tĂ„lamod nog att ge mig pĂ„ Ă€r Telltales helt suverĂ€na Fables-Ă€ventyr The Wolf Among Us.
Jag antar att den bĂ€sta kuren för saknad spellust Ă€r att inte försöka forcera det. Att lĂ„ta den komma tillbaks nĂ€r den kĂ€nner för det. Men skulle ni lĂ€sare ha nĂ„gra tips pĂ„ saker som kan stimulera den Ă€r jag tacksam. Det Ă€r trots allt en passion jag saknar till stor del. Att lĂ€sa om spel, lyssna pĂ„ podcasts om spel och titt som tĂ€tt besöka forum gör jag redan â det Ă€r huvudsakligen lusten att faktiskt spela nĂ„gonting som Ă€r lidande.
Text av Fredrik Johansson
![]() |
Fredrik gick vilse i spelandet lite och försöker hitta tillbaks. Skrev tidigare för svenska eurogamer och numera för psbloggen.se. Utöver skrivande Àr det fotografering, musik och programmering som triggar hans hjÀrna allra mest. Dricker för mycket kaffe, röker som en borstbindare och Àr allmÀnt asocial. |
KĂ€nner igen mig i kĂ€nslan. PĂ„ sistone har jag i princip bara haft tĂ„lamod att spela âhjĂ€rndödaâ spel som Counter Strike trots att jag har ett dussin ospelade toppenspel.
De spel jag faktiskt försöker spela igenom slÀpper jag efter bara nÄgra timmar.
Kanske handlar det om att helt enkelt söka efter nya tidsfördriv för att fylla det som spelen inte lÀngre klarar?
Du slog nog spiken pÄ huvudet med det sista om tidsfördriv. Jag har börjat ge mig pÄ andra tidsfördriv för att ersÀtta spel. Böcker, fotografering och (i viss mÄn) socialiserande med mÀnniskor. Men lusten till att spela spel börjar sÄ smÄtt komma tillbaks. Inte sÄ att jag maniskt mÄste köpa alla nya spel och spela igenom dom, men att Äterspela gamla favoriter och försiktigt ge mig pÄ nya i en lite sÀvligare takt.
à h vad jag önskar att jag hade nÄgot konstruktivt, för din situation, att sÀga. Men det har jag inte, jag stÄr allt som oftast fullkomligt handfallen inför svÄrigheter.
Skitbra text i alla fall! Jag lĂ€ste med stort intresse och fick en massa att tĂ€nka pÄ⊠Kanske för mycket till och med, för hĂ€r satt jag och drack lĂ€skeblask och fes i flĂ€kten like nobodyâs business och nu kĂ€nner jag istĂ€llet en svag oro â inte helt olik den som kommer nĂ€r sommaren Ă€r pĂ„ vĂ€g att ta slut.
âLĂ€skeblaskâ â din Kalle Anke-indoktrinerade lĂ„tsaspunkare. đ
Vad har du att kÀnna oro för? Du Àr ung. Du Àr vital. Du Àr cool. Du har en snygg hund. Varför oroa dig?
(Och tack för att du lÀste och kommenterade.)
Stor igenkÀnningsfaktor nÀr jag lÀste din text.
Jag har en liknande relation till Final Fantasy XII. =)
Finns en del filmer och musik som ger mig hÀrlig terapi nÀr jag Àr nere (vilket visserligen hÀnder vÀldigt sÀllan). En del spel ocksÄ för den delen.
Min spelglÀdje Äker dock numera jojo och jag pendlar mellan att inte vara imponerad till bli direkt trÄkad av dagens spel.
Senast provade jag L.A. Noire, men störde mig enormt pÄ att behöva Äka bil mellan olika destinationer.
Jag upplevde ocksÄ attt somliga moment egentligen inte fyllde nÄgon funktion.
Mitt förslag för att Äterfinna spelglÀdjen?
Spela ett spel med lite annorlunda koncept. NÄgot du hört talas om, men upplevde kanske inte riktigt Àr din grej.
De senaste spelen i denna kategori jag sjĂ€lv spelat Ă€râŠ
Ace Attorney: Apollo Justice (NDS)
Heavy Rain (PS3)
Catherine (PS3)
Fire Emblem: Path of Radiance (Wii)
Final Fantasy Tactics (PSX/PSP)
Front Mission 3 (PSX/PSP)
Annars kan en retro-tripp å la nostaligi bota det mesta om du har rÀtt titlar till ditt förfogande.
Det finns nÀstan alltid nÄgon gammal bra titel du kan tÀnka dig att spela om. =)
Till och med en remake kan ibland göra jobbet (X-COM till PC).
Annars Ă€r co-op online ett trevligt nöje â Ă€ven för oss osociala!
Bara att höra av dig om du vill lira nÄgot. =)
Tack för förslagen!
Har dessvÀrre redan avverkat en majoritet av titlarna du nÀmnde. Catherine och Heavy Rain Àr stora favoriter, trots viss inkonsekvens i berÀttandet (och sköna plot holes, men det kan jag har förbiseende med).
Det jag gör just nu Àr just att ÄterupptÀcka glÀdjen i klassiker. Spelar om Final Fantasy IX och genomlider hjÀrta och smÀrta över Vivis situation. Fortfarande gripande.
Co-op: Tack för erbjudandet, men nej tack. Har insett att co-op inte Ă€r nĂ„got för mig. SĂ„vida det inte Ă€r assymetrisk sĂ„dan som i Journey eller Souls-serien. Det hĂ€r med att behöva vara beroenade av andra, eller behöva kommunicera med, funkar inte för mig. TyvĂ€rr. đ
För mig har det hjÀlpt att vara brutalt Àrlig och skriva ner nÄgra punkter med saker jag inte gillar med det jag spelar, sedan leta efter nÄgot helt annat eller efter ett spel som gör samma saker bÀttre. Funkar inte det Àr det dags för en paus frÄn spelandet.
Retrotrippen som nÀmndes hÀr ovan kan ocksÄ funka, spela nÄgot du Àlskar men inte Äterbesökt pÄ lÀnge för att hitta tillbaka till varför du spelar. I vÀrsta fall, om du inte gillar det lÀngre, fÄr du ett nytt perspektiv pÄ dÄtiden och uppskattar nuet mer.